Blog na własnej domenie

Danie dnia: blog na własnej domenie w sosie WordPress

Niedawno założyłem swojego bloga na własnej domenie, i póki jestem na świeżo, postanowiłem opisać dokładnie pierwsze kroki tego procesu.

Mój blog istnieje w sieci pod adresem https://www.seeitsharp.pl. Jest hostowany przez firmę nazwa.pl, a aplikacja, która umożliwia jego działanie, nazywa się WordPress.

Przystawka – nazwa bloga

To zajmie Ci najwięcej czasu! Jak ma nazywać się to moje cudo? Pod jaki adres tysiące ludzi będzie codziennie wchodzić? Jakie słowo będzie padać w dyskusjach, tramwajach, telewizji? Flesze błyskają, Ty stoisz na środku sceny i nie możesz się zdecydować: okiemprogramisty.pl czy seeitsharp.pl, czy może kodowanienaekranie.pl… Niestety część domen jest już zajęta, inne są równie fajne… Co wybrać?

Spokojnie, pod Twój adres i tak wejdą póki co tylko rodzice i babcia. Poza tym możesz kupić nową domenę, jeśli wpadnie Ci jutro coś lepszego do głowy.

Pierwsze danie – kupujemy domenę

Stało się: nazwa wybrana. Musimy teraz ją wykupić. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że będziemy mieli do tej domeny wyłączne prawa przez okres, na jaki ją wykupimy. Coś jak wydzierżawienie działki.

Dla domeny pl i gov.pl rejestr właścicieli prowadzi NASK. Nie można jednak samodzielnie zarejestrować domeny w NASK, należy skorzystać z usług jednego z rejestratorów. Ja wybrałem firmę nazwa.pl.

Drugie danie – hosting

Najważniejsza sprawa – hosting. To jak silnik dla samochodu, jak serce dla układu krwionośnego. Hosting to w dużym uproszczeniu serwer (czyli komputer), który dzień i noc czeka, aby komuś zaserwować (serwer – zaserwować, przypadek?) naszą treść. Im szybszy, tym lepszy. Nie ma nic gorszego niż wolno otwierająca się strona www.

Hosting jest najważniejszy, ale jednocześnie nie kluczowy. W razie gdyby warunki okazały się niekorzystne (zwiększenie opłat za hosting), to bardzo łatwo możesz zamówić hosting w innym miejscu i tam przekierujesz swoją domenę. Nikt nie zauważy zmiany.

Deser – WordPress

WordPress to program, który potrafi zarządzać Twoim blogiem. Bajecznie łatwo możesz wszystko skonfigurować. Instalacja trwa kilka minut, i już po takim czasie możesz wrzucić pierwszy post. Zaraz Ci pokażę.

Dlaczego użyłem WordPress’a? Bo używa go prawie 50% blogów, jest bardzo dużo wtyczek, rozszerzeń. Jeśli jest z nim jakiś problem, to pewnie wiele ludzi miało taki problem i łatwo jest znaleźć rozwiązanie.

Podano do stołu!

Zabierzmy się do pracy. Jeśli dobrze pójdzie, to za kilka minut będziesz pisać pierwszy post!

Domena i hosting

Idziemy na stronę nazwa.pl i kupujemy domenę i hosting.

Wybieramy opcję hosting
Wybieramy hosting
Wybieramy nazwę domeny
Płacimy!

Instalujemy WordPress’a

Logujemy się do panelu zarządzania serwerem https://admin.nazwa.pl/ i spośród dostępnych aplikacji wybieramy WordPress’a.

Wybierz aplikację WordPress, aby ją zainstalować.

W kolejnym oknie potwierdzamy, że chcemy zainstalować (wybierz Instaluj). Pojawia się okno, przechodzimy na koniec, gdzie jest sekcja z ustawianiem hasła dla administratora. Wpisujemy wybrane hasło i klikamy Instaluj. Po kilku minutach aplikacja jest zainstalowana.

Przekierowanie domeny

Logujemy się do Panelu Klienta https://panel.nazwa.pl/PanelKlienta.html i ustawiamy przekierowanie domeny na serwer w nazwa.pl. Poniżej kolejne kroki.

 

W Panelu Klienta wybierz opcję domeny
Szczegóły.
Konfiguracja.
Kliknij, aby skonfigurować.
Ustaw przekierowanie na swój serwer.
Kliknij, aby zmienić.

Teraz logujemy się do panelu zarządzania serwerem https://admin.nazwa.pl/ i przekierowujemy domenę na katalog z WordPress’em.

Idziemy do ustawień.

 

Poprawne ustawienia.

Konfiguracja WordPress’s

Logujemy się do panelu WordPress’a. W moim przypadku będzie to adres https://seeitsharp.nazwa.pl/wp/wp-login.php. Zamień seeitsharp na swoją nazwę. Konfigurujemy dwa adresy przechodząc do Settings->General.

Ustawiamy naszą domenę w obu miejscach.

Trzy istotne uwagi:

  1. Jeśli mamy (lub będziemy mieć) certyfikat SSL dla naszej domeny, to ustawiamy adres jako https. W innym przypadku jako http.
  2. W przypadku gdy nasza domena nie jest poddomeną (poddomena to np. blog.seeitsharp.pl), to oba adresy muszą zaczynać się od www.
  3. Oba adresy muszą być w tej samej domenie (w naszym przypadku wszystko jest OK).

Zapisujemy ustawienia i… możemy pisać pierwszy post! Miłej zabawy!

Zaczynamy!

About the author

Programista lubiący ten fach. Połączenie perfekcjonisty i skauta z odrobiną eksperymentatora. Pracował dla dużych i małych, polskich i zagranicznych, prywatnych i publicznych podmiotów. Miał również przyjemność opiekować się praktykantami w jednej z poprzednich firm, jak również prowadzić ćwiczenia na Politechnice Warszawskiej, której jest dumnym absolwentem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *